رویدادها در افق کوتاه مدت

فرهنگ، ارتباطات و برنامه درسی

انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات برگزار می کند:

فرهنگ، ارتباطات و برنامه درسی

سخنران: دکتر مجید علی عسگری (دانشیار دانشگاه خوارزمی)

سه شنبه 27 بهمن ماه 94

ساعت 15 الی 17

مکان:  پل نصر(گیشا)، جنب دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیم طبقه اول،سالن کنفرانس انجمن ها

رویدادها در افق بلند مدت

برگزاری ششمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه

ششمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه با عنوان “آموزش و پیشگیری اختلالات روانی کودکان و نوجوانان و نقش رسانه‌ها” 27 و 28 بهمن ماه 1394 توسط کرسی یونسکو در آموزش سلامت با همکاری انجمن ايراني مطالعات فرهنگي و ارتباطات، انجمن جامعه شناسي ايران برگزار می‌شود. مرکز تحقیقات روانپزشکی، انجمن علمی روانپزشکان ایران، انجمن روانپزشکی کودک ونوجوان، مركز تحقيقات ايمونولو‍‍‍‍ژی،آسم و آلرژي و صاحب نظران و فعالان مرتبط با این حوزه نیز در اجرای این همایش همکاری دارند. همایش علمی “سلامت روان و رسانه” با تکیه بر پژوهش‌های علمی و بر پایی جلسات متعدد با اساتید و صاحب نظران فرهیخته و با دغدغه و آگاهی ازمسائل روزبه بررسی ابعاد مغفول مانده سلامت روان و همچنین نقش رسانه ها درجهت کمک به ارتقای سلامت روان می‌پردازد.
•محورهای اصلی همایش:
– شیوع و بار اختلالات روان در کودکان و نوجوانان
– اختلالات روان و انگ و باورهای نادرست
– وابستگی و اعتیاد به موبایل، اینترنت و فضای مجازی

از همکاران صاحب نظر و علاقه‌مند دعوت می‌شود جهت اطلاعات بیشتر به آدرس سایت یونسکو (http://unesco.tums.ac.ir) و برای ثبت نام به سامانه آموزش مداوم پزشکی (http://www.ircme.ir) مراجعه فرمایند.
تلفن دبیرخانه: 66938545- 021

 • ۱۸ بهمن ۱۳۹۴

  نقد سیاست‌گذاری مد و لباس در ایران

  خانم توکل نیا ابتدا با توجه به تجارب خود درباره کمبودهای حوزه سیاست‌گذاری در زمینه مد و لباس گفتگو کردند. و اظهار داشتند که” وقتی اسم مد می‌آید این حس در جامعه شکل می‌گیرد که مد، یک سلیقه زودگذر و فصلی و چیزی فانتزی و غیرضروری...

 • ۱۶ دی ۱۳۹۴

  انتشار شانزدهمین شماره نشریه «جامعه، فرهنگ و رسانه»

  شانزدهمین شماره فصلنامه جامعه فرهنگ و رسانه (پاییز ۱۳۹۴) منتشر شد. این نشریه علمی – ترویجی توسط انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات منتشر می‌شود.

 • ۹ دی ۱۳۹۴

  مصایب حرکت از آسمان نظریه به زمین واقعیت

  *آقای دکتر کاظمی٬ اگر موافق باشید از سال ۱۳۸۴ یعنی زمانی که مطالعات فرهنگی در دانشگاه علم و فرهنگ تاسیس شد شروع کنیم. می‌دانیم که جهاد دانشگاهی نقش پررنگی در این اتفاق داشت و شما هم همکاری نزدیک با جهاد داشتید. چه شد که جهاد...

 • ۹ دی ۱۳۹۴

  حضور در میدان پژوهش، ضرورتی برای گذر از لفاظی‌های نظرورزانه در مطالعات فرهنگی

  * پیش از تدریس در دانشگاه علم و فرهنگ، تجربه حضور و تدریس در گروه مطالعالت فرهنگی دانشگاه کاشان را داشتید. متکی بر آن تجربه، گروه مطالعات فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ را چگونه دیدید؟

  بله، همانطور که اشاره کردید پیش از...

 • ۹ دی ۱۳۹۴

  چندصدایی ناگزیر مطالعات فرهنگی: فرصت‌ها و چالش‌ها

  *پیش از شکل­گیری گروه مطالعات فرهنگی در دانشگاه علم و فرهنگ، این رشته تنها منحصر به دانشگاه علامه می­شد. چه شد که جهاد دانشگاهی تصمیم گرفت چنین گروهی را تأسیس کند و شما چگونه وارد این گروه شدید و مدیریت آن را به دست گرفتید؟

  این...

 • ۷ دی ۱۳۹۴

  پَرریختگان فرهیختگان نشوند

  سمینار مغز فرهنگی با حضور آقای دکتر حسن عشایری هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر افسر افشارنادری مدیر گروه سیاستگذاری فرهنگی، اعضای اصلی گروه و جمعی از مخاطبان روز شنبه 28 آذر ماه در سالن اجتماعات انجمن‌ها برگزار شد.

 • ۲ دی ۱۳۹۴

  دفتر انجمن در دانشگاه شیراز افتتاح می‌شود

  دانشگاه شیراز شنبه پنجم دی‌ماه میزبان دفتر جدید استانی انجمن خواهد بود. دفتر استانی انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات در دانشگاه شیراز با حضور و سخنرانی دکتر هادی خانیکی افتتاح می‌شود.

  موضوع سخنرانی «شبکه‌های اجتماعی مجازی و...

دوره های آموزشی

برگزاری کارگاه مقاله نویسی

کارگاه یک روزه مقاله نویسی از سوی انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات روز یکشنبه هفته دوم اردیبهشت سال 1395 از ساعت 8 صبح الی 8 شب در محل دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد. مدرس این کارگاه آقای حسین کرمانی(دانشجوی دکتری ارتباطات دانشگاه تهران) است. علاقمندان برای ثبت نام تا آخر فروردین 95در ساعات اداری با دفتر مرکزی انجمن به شماره 88338951 تماس حاصل فرمایند.
به تمامی شرکت کنندگان گواهی معتبر از سوی انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات ارائه خواهد شد.
هزینه شرکت در کارگاه 40 هزار تومان است.

1. سرفصل های کارگاه

شماره سرفصل شرح
1 آشنایی با مبانی تحقیق و مقاله نویسی تشریح مقدمات و مبانی تحقیق- انواع آن و اهداف
2 انواع مقاله تضیح انواع مقاله و تفاوت های آنها- اختصاصات نوشتن هر نوع مقاله
3 اجزای مقاله شیوه نگارش اجزای مقاله: چکیده، طرح مسئله، چهارچوب نظری، فرضیه و پرسش، یافته ها، نتیجه گیری
4 اجزای مقاله 2 شیوه نگارش اجزای مقاله: چکیده، طرح مسئله، چهارچوب نظری، فرضیه و پرسش، یافته ها، نتیجه گیری
5 آیین نگارش نحوه نگارش درست جملات، پاراگراف و کل متن
6 ارجاعات و منابع انواع شیوه های ارجاع استاندارد
7 کار عملی- نقد مقاله انتخاب چند مقاله و نقد آنها
8 انتشار مقاله توضیح روند ارسال مقاله به مجله تا انتشار و مراحل آن
9 منابع و پایگاه های علمی- نرم افزارهای مفید در نوشتن مقاله شیوه دسترسی به پایگاه های علمی و دریافت مقالات- اشنایی با بهترین پایگاه های علمی- شیوه جستجوی مقالات- آشنایی با نرافزارهای EndNote, NoteExpress,Citative و…..
10 کار عملی- نوشتن مقاله نوشتن یک مقاله توسط شرکت کنندگان و ارزیابی آنها
2. منابع
Academic Writing handbook – Guidance for students © London School of Hygiene & Tropical Medicine. Last updated August 2015.
Bowker, Natilene (2007) Academic Writing: A Guide to Tertiary Level Writing, Massey University.
اعتماد، شاپور؛ حيدري، اكبر؛ سربلوكي، محمدنبي و مهرداد، سيد مرتضي ( 1381 ). معرفي نظام ارزيابي
ببی، ارل (1388) روش تحقیق در علوم اجتماعی، ترجمه: رضا فاضل. تهران: سمت.
ترابيان، كيت( 1987 ). راهنماي نوشتن مقالات در طول ترم: پايان نامه هاي كارشناسي ارشد و دكتري. ترجمه
فرهنگستان زبان وادب فارسي ( 1382 ). دستور خط فارسي. چاپ دوم. تهران، آثار فرهنگستان.
مجلات علمي. تهران، مركز تحقيقات علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري.
محسن قنبري ( 1380 ). قم، مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره).
هومن، حيدرعلي( 1378 ). راهنماي تدوين گزارش پژوهشي: رساله و پايان نامه تحصيلي، تهران، پارسا.

آشنایی با شیوه‌های گردآوری داده در مطالعات زبان­شناختی: معرفی چند نمونه ابزار

دوره آموزشی «آشنایی با شیوه­ های گردآوری داده در مطالعات زبان­شناختی: معرفی چند نمونه ابزار » از سوی گروه کاربردی پژوهشکدهٔ زبان­شناسی برگزار می‌‌شود. مدرسین کارگاه خانم دکتر آتوسا رستم بیک تفرشی (پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی)، خانم دکتر شهین نعمت زاده (دانشگاه الزهراء) و آقای دکتر مهدی دستجردی (پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش) هستند. این دوره آموزشی روز چهارشنبه 20 آبان‌ماه 94 از ساعت 8 الی 17 در بزرگراه کردستان – نبش خیابان 64 غربی – پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سالن حکمت برگزار می‌شود. شرکت کنندگان در این دوره گواهی‌نامه علمی و رسمی قابل ترجمه و مورد تایید وزارت علوم, تحقیقات و فناوری دریافت می‌کنند.
درک فرایند و مراحل مختلف رشد زبان از موضوعاتی است که همواره مورد توجه زبان­شناسان بوده است. فراگیری زبان چه در شکل هنجار و چه در شکل ناهنجار آن که به صورت انواع اختلال‌های زبانی خودنمایی می‌کند، از موضوعاتی است که زبان‌شناسی را با سایر حیطه‌های علوم انسانی چون روان‌شناسی و مطالعات و مداخله‌های بالینی پیوند می‌زند. آنچه در بررسی مراحل رشد زبان از بیشترین اهمیت برخوردار است، گردآوری داده‌های مناسب به عنوان زیربنای تحلیل‌های زبان­شناختی است. از جمله روش‌های رایج در گردآوری داده در این حیطه استفاده از انواع آزمون‌های زبان‌شناختی است که هر یک به طور خاص جنبه‌ای از ویژگی‌های زبان انسان را مورد توجه قرار می‌دهند. از جملهٔ این آزمون‌ها که در این کارگاه معرفی و مورد بررسی قرار می‌گیرند می‌توان به آزمون رشد زبان، آزمون آگاهی واجی، آزمون زبان‌پریشی و آزمون نارساخوانی اشاره کرد. همچنین شیوه‌هایی چون بررسی رشد طولی زبان، تولید داستان و بازگویی داستان، بررسی واژگان ادراکی و بیانی با معرفی و بررسی طرح واژگان پایهٔ زبان فارسی، بررسی رشد دستور و بررسی رشد گفتمان نیز در این کارگاه مورد توجه قرار می‌گیرند.
هزینه ثبت نام: 800.000 ریال
همکاران پژوهشگاه، دانشجویان و اعضای هیات علمی: 600.000 ریال
شماره حساب 5109789213
کد شناسه واریز 99000808181
بانک ملت (شعبه سرچشمه کد64394) به نام درآمدهای اختصاصی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
علاقمندان به شرکت در دوره می‌توانند با شماره تلفن 88624485-021 تماس بگیرند یا به نشانی workshop.ihcs@gmail.com مراجعه کنند.

متد نقد کتاب در حوزه علوم انسانی

مرکز آموزش‌های کاربردی و تخصصی آزاد پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی کارگاه آموزشی با موضوع متد نقد کتاب در حوزه علوم انسانی برگزار می‌کند. این دوره توسط دکتر سیدحسین حسینی‌سروری در روزهای 15 مهرماه از ساعت 8 تا 15 و 16 مهرماه از ساعت 8 تا 12 در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود. علاقمندان می‌توانند تا 13 مهرماه با مراجعه به سایت پژوهشگاه، برگ ثبت‌نام را تکمیل کرده و همراه مدارک مورد نیاز به مرکز آموزش‌های کاربردی و تخصصی آزاد پژوهشگاه تحویل دهند یا اسکن مدارک مذکور را به نشانی اینترنتی workshop.ihcs@gmail.com ارسال کنند.

هزینه ثبت‌نام 800000 ریال و برای دانشجویان،‌اعضای هیات علمی و همکاران پژوهشگاه 600000 ریال است که شامل هزینه حضور در جلسات آموزشی+بسته آموزشی+ پذیرایی+ صدور گواهینامه می‌شود.

شماره حساب 5109789213

کد شناسه واریز 99000808181

بانک ملت (شعبه سرچشمه کد 64394) به نام درآمدهای اختصاصی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی