رویدادها در افق کوتاه مدت

نشست « بررسی گفتمانی تحولات سیاسی و اجتماعی معاصر» برگزار می شود

انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات (دفتر استانی اصفهان) در ادامه­ ی نشست­ های تخصصی پیرامون مباحث اجتماعی و مطالعات فرهنگی، از “دکتر محمدجواد غلامرضا کاشی” دعوت به­ عمل آورده تا به ارائه ­ی درس گفتاری پیرامون «بررسی گفتمانی تحولات سیاسی و اجتماعی معاصر» بپردازند. این نشست که با همکاری گروه علوم اجتماعی و انجمن علمی جامعه­ شناسی دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد، چهارشنبه مورخ 22 آذرماه 1396 در محل تالار مهرعلیزاده­ ی دانشکده ­ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان از ساعت 9 الی 17 برقرار خواهد بود.

رویدادها در افق بلند مدت

هفتمین کنفرانس سالانه الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با موضوع «از الگوی پایه به سوی الگوی اسلامی پیشرفت » برگزار می شود

هفتمین  كنفرانس سالانه الگوي اسلامي ايراني پيشرفت با موضوع «از الگوی پایه به سوی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت » در روزهاي 19 و 20 اردیبهشت 97 توسط مركز الگوي اسلامي ايراني پيشرفت برگزار خواهد شد.

 

محورهای هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به شرح ذیل می باشد: 

الف: رویکردهای الگوی پیشرفت

1- رویکرد معنوی و تربیتی به الگوی پیشرفت

2- رو یکرد فرهنگی و علمی به الگوی پیشرفت

3- رویکرد آمایشی و زیست محیطی به الگوی پیشرفت

4- رویکرد امنیت ملی و دفاعی به الگوی پیشرفت

 

ب: جایگاه و روش‌شناسی الگوی پیشرفت 

1- ضرورت و یا عدم ضرورت تهیه الگوی تفصیلی پیشرفت شامل الگوهایِ بخش فرهنگی، اقتصادی و سیاسی

2- گذار از الگوی پایه به الگوی تفصیلی

3- نسبت الگوی پیشرفت با اسناد برنامه‌ای کشور (چشم‌انداز، سیاست‌های کلی، برنامه‌های توسعه پنج‌ساله و …)

4- نسبت الگوی پیشرفت با اسناد عرصه‌ای پیشرفت (نقشه مهندسی فرهنگی کشور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، نقشه جامع علمی کشور و …)

 

آخرین مهلت ارسال مقالات : 30 دی ماه 96

تاریخ شروع کنفرانس : 19 اردیبهشت 97

تاریخ پایان کنفرانس : 20 اردیبهشت 97

 

جهت کسب اطلاعات با دبیرخانه کنفرانس در مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تماس بگیرید.

نشانی: تهران، خیابان جلال آل احمد، روبروی بیمارستان شریعتی، شماره 3، دبیرخانه کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
ایمیل:  conference@olgou.ir
وبگاه: http://conference.olgou.ir
تلفن: 88352080-021/ 88352071- 021
دورنگار:88634008 -021
 • ۵ آذر ۱۳۹۶

  گزارش نشست «نقد کتاب جامعه شناسی فوتبال»

  گروه سیاستگذاری انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات جلسه نقد کتاب جامعه شناسی فوتبال به تالیف دکتر رضا شجیع با حضور خانم دکتر کیاسی مدرس دانشگاه، اقای دکتر حسین حجت پناه مدرس دانشگاه، آقای امیر حاج...

 • ۲۹ آبان ۱۳۹۶

  گزارش نشست " بررسی مبانی و مفاهیم ژئو توریسم مدرن با تأکید بر ۳G "

  نشست “بررسی مبانی و مفاهیم ژئو توریسم مدرن با تأکید بر 3G” توسط گروه سیاست گذاری فرهنگی انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات در روز 29 فروردین 1396 ساعت 13در سالن انجمن جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی...

 • ۱۴ آبان ۱۳۹۶

  گزارش نشست «خوانش فرهنگی– روانی از پاکی و آلودگی با تأکید بر آراء کریستوا، داگلاس و ارتنر »

  انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات (دفتر استانی اصفهان)، گروه علوم اجتماعی و انجمن علمی روانشناسی دانشگاه اصفهان در روز یکشنبه سی‌ام مهرماه میزبان آقای علی خسروی (دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی و پژوهشگر) و دکتر...

 • ۱۴ آبان ۱۳۹۶

  گزارش نشست «روانکاوی و نظریه ی اجتماعی »

  انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات (دفتر استانی اصفهان) در همکاری با گروه علوم اجتماعی و انجمن علمی روانشناسی دانشگاه اصفهان در روز نخست نشست تخصصی روانکاوی و نظریه ­ی اجتماعی که در 29 مهرماه 1396 در تالار مهر علیزاده‌ی...

 • ۶ آبان ۱۳۹۶

  تسلیت به آقای دکتر هادی خانیکی

  جناب آقای دکتر خانیکی

  رئیس محترم انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات

  مصیبت وارده را به جنابعالی و خانواده محترم تسلیت گفته و برای آن مرحوم رحمت و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر...

 • ۳ آبان ۱۳۹۶

  تسلیت به آقای دکتر یونس شکرخواه

  جناب آقای دکتر یونس شکرخواه ؛

  با نهایت تاثر و تاسف درگذشت برادر عزیزتان را تسلیت عرض می‌کنیم و برای درگذشته طلب علو درجات و برای بازماندگان طلب مغفرت داریم.

  انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و...

 • ۷ شهریور ۱۳۹۶

  روزنامه‌نگاری تخصصی پاشنه آشیل روزنامه نگاری ماست

  دکتر احمد توکلی در نشست تخصصی “روزنامه نگاري اجتماعي، مفاهیم و رویکردها” گفت: روزنامه‌نگاری اجتماعی متکی به نرم‌خبر است.

  وی در این نشست که به همت دفترخراسان انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات برگزار شد، افزود:...

دوره های آموزشی

کارگاه‌های پن (نگارش خلاق و پنجره‌های نوشتن در فرهنگ یادگیری)

فرهنگ شفاهی، فرهنگ آلزایمر است. نبود حافظه‌ی تاریخی‌اجتماعی، همدستی عمیقی با فرهنگ شفاهی دارد؛ فرهنگی متن‌گریز، درآمیخته با مردمانی شفاهی در جامعه‌ای شفاهی که می‌گویند حرف باد هواست! پس می‌شود گفت: «نوشتن» این‌جا باید عین «کنش» باشد. جامعه‌ای که نوشتن را از یاد ببرد، توان یادسپاری، امکان یادآوری، امر جمعی، دیگران، دیگری و سرانجام «خود» را از یاد خواهد برد و بی‌گمان از یک سوراخ بیش از یک‌بار گزیده خواهد شد.

روش کلاسترینگ در کارگاه‌های پن، دعوت به تجربه‌ای‌ست که «نوشتن» را امری همگانی و در پیوند با زیست و کنش جمعی می‌داند و ارزش‌های «نوشتن» را با تمرین رویه‌های آسان، عمومی و شدنیِ آن برای همه یادآوری می‌کند، روشی که بیش از هر چیز، هراس ما از نوشتن را هدف می‌گیرد. بنابراین اگر هنوز آن روح نخبه‌گرا که توان نوشتن را هدیه‌ای آسمانی برای عده‌ای خاص می‌داند، در وجودمان حلول نکرده باشد، شاید بتوانیم پرواز اعتماد را با یکدیگر تجربه کنیم و فارغ از هر اما و اگری، بنویسیم.

اما شاید پرسیده شود این روش، فارغ از کارکرد همگانی‌اش، بیش‌تر به‌کار چه کسانی می‌آید:

– این روش به فعالان آموزشی، معلمان، مربیان، آموزش‌گران و تسهیل‌گران کمک می‌کند تا در آشتی با متن و ثبت خلاق تجربه‌های یادگیری، فرهنگ یادگیری را در بستر اجتماعی‌اش، با جور دیگر نوشتن، نافذ و کنش‌مندتر کنند.

– این روش به فعالان فرهنگی و اجتماعی کمک می‌کند تا ارزش‌های بینشی و تحلیلی‌شان را با جور دیگر نوشتن، همراه و مشدّد کنند.

– این روش به فعالان هنری، به‌ویژه در هنرهای نمایشی، کمک می‌کند تا تجربه‌های‌شان را از انتزاعی‌ترین تا انضمامی‌ترین شکل آن، با جور دیگر نوشتن، تجربه‌پذیر و مؤثرتر کنند.

– این روش به فعالان رسانه‌ای، روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و گزارش‌گران کمک می‌کند تا مسأله‌ی اجتماعی را با جور دیگر نوشتن، عریان‌‌تر و عمیق‌تر بازسپاری کنند.

کلاسترینگ این کمک‌ها را می‌کند اما در عین حال دعوتی همگانی‌ست، دعوت از همه‌ی کسانی که می‌خواهند بنویسند، همه‌ی ما مردمان عادی که هیچ تمایز غیرعادی‌سازی میان خود و «خواص» نمی‌بینیم و می‌خواهیم بنویسیم؛ پس این روش پنجره‌های نوشتن را به روی‌مان باز می‌کند، لبخند می‌زند و نوشتن تعارف‌مان می‌کند، نوشتنی بی‌هراس، تا شاید بار هستی را در این جهان فراموشی‌خواهِ فراموشکار، برای خود و دیگری تحمل‌پذیرتر کنیم…

گروه «مطالعات آموزشی» انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات، در قالب برگزاری دوره‌های کارگاهی «جامعه، فرهنگ و آموزش» که در دو دسته‌ی کارگاه‌های نگرشی و کارگاه‌های مهارتی مبتنی بر طرح‌های پژوهشی و از میان نمونه‌های موفق برگزار شده در تهران و شهرستان‌ها انتخاب شده‌اند، «کارگاه‌های پن: نگارش خلاق و پنجره‌های نوشتن در فرهنگ یادگیری» را با ارائه‌ی «علی مرتضوی فومنی» و «امیر حکیمی» و با زمان‌بندی زیر در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار می‌کند:

 

– کارگاه «مبانی کلاسترینگ»: 9 آبان 1396 – ساعت 17 تا 19

– کارگاه «از کلاسترینگ تا بافت»: 16 آبان 1396 – ساعت 17 تا 19

– کارگاه «کلاسترینگ و انسجام روایی»: 23 آبان 1396 – ساعت 17 تا 19

– کارگاه «ریورس و الگوهای معکوس روایت در کلاسترینگ»: 30 آبان 1396 – ساعت 17 تا 19

– کارگاه «رزونانس و تشدید الگوهای روایی در کلاسترینگ»: 7 آذر 1396 – ساعت 17 تا 19

– کارگاه «واریاسیون و تنوع الگوهای روایی در کلاسترینگ»: 14 آذر 1396 – ساعت 17 تا 19

– کارگاه «فیوژن و همجوشی الگوهای روایی در کلاسترینگ»: 21 آذر 1396 – ساعت 17 تا 19

 

علاقه‌مندان به شرکت در این کارگاه‌های آموزشی می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیش‌تر و ثبت‌نام با گروه مطالعات آموزشی انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تماس بگیرند.

 

Email: esg.iaocsc@gmail.com

:Telegram

esgworkshops@

t.me/esgworkshops

قطب علمی ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی کارگاه مقدماتی آموزش عکاسی برگزار می‌کند.

قطب علمی ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی کارگاه مقدماتی آموزش عکاسی را در یک دوره ده جلسه‌ای برگزار می‌کند. این کارگاه از دوشنبه ۶ اردی‌بهشت آغاز می‌شود و برای دانشجویان رایگان است. مدرس این کارگاه علیرضا فرزین است و در محل دانشکده علوم ارتباطات برگزار می‌شود.  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این کارگاه با شماره 09374392357 تماس بگیرید.

photo_2016-04-24_16-37-34

کارگاه یک روزهٔ آموزشیِ کاربرد MS Word در تهیه متون علمی

کارگاه یک روزه آموزشی کاربرد word  در تهیه متون علمی در انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات در اردیبهشت 95 برگزار خواهد شد.

با تدریس دکتر حسنعلی مسلمان یزدی

اکثر محققان با کلیات کار با نرم افزار Word آشنا می باشند اما از تواناییهای آن در پیشبرد و سهولت امر تحقیقات کمتر آشنایی دارند و از طرفی تایپیستها بیشتر با اصول کلی تایپ آشنا بوده و کمتر با قوانین و دستورالعملهای حاکم بر تنظیم و تهیه مجلات، کتابها و مقالات آشنا می باشند. لذا مشکل جدی در تهیه و آماده سازی فعالیتهای عملی به ویژه زمانی که متون علمی نیاز به ویرایش، تنظیمات و صفحه آرایی های متعدد داشته باشه رخ می دهد. نکته دیگر اینکه بسیاری از محققان و تایپیستها با تنظیمات و امکانات اتوماتیک برنامه در تهیه گزارشات، پرسشنامه ها، ویرایشها و پایان نامه ها آشنا نمی باشند

اهداف دوره:

         تنظیمات کلیدی ورد در تهیه متون علمی

         تهیه فهرست مطالب، لیست شکلها و جداول به صورت خودکار

         ارجاع به عناوین، شکلها و جداول در متن بصورت اتوماتیک

         مرجع نویسی در ورد

         روشهای متعدد نوشتن معادلات و روابط

         استایل بندی عناوین

         شماره صفحه گذاری قسمتهای مختلف پایان نامه ها با توجه به فصل بندیهای متعدد

         ویرایش متون علمی

         تهیه پرسشنامه و فرمهای الکترونیکی خودکار

         و بسیاری از نکات مهم و کلیدی در تهیه و تنظیم پایان نامه، مقالات و گزارشات علمی

شهریه کارگاه:

کارگاه الف: ویژه اساتید دانشگاه: 150 هزار تومان

کارگاه ب. ویزه دانشجویان: 120 هزار تومان

ثبت نام:

علاقمندان برای ثبت نام در ساعات اداری با شماره 88338952 (سرکارخانم مزین)تماس حاصل فرمایند. یا بصورت حضوری به دفتر انجمن واقع در پل گیشا. دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران. انتهای طبقه اول. انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات مراجعه فرمایند.