۵ آبان ۱۳۹۴

آشنایی با شیوه‌های گردآوری داده در مطالعات زبان­شناختی: معرفی چند نمونه ابزار

دوره آموزشی «آشنایی با شیوه­ های گردآوری داده در مطالعات زبان­شناختی: معرفی چند نمونه ابزار » از سوی گروه کاربردی پژوهشکدهٔ زبان­شناسی برگزار می‌‌شود. مدرسین کارگاه خانم دکتر آتوسا رستم بیک تفرشی (پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی)، خانم دکتر شهین نعمت زاده (دانشگاه الزهراء) و آقای دکتر مهدی دستجردی (پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش) هستند. این دوره آموزشی روز چهارشنبه 20 آبان‌ماه 94 از ساعت 8 الی 17 در بزرگراه کردستان – نبش خیابان 64 غربی – پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سالن حکمت برگزار می‌شود. شرکت کنندگان در این دوره گواهی‌نامه علمی و رسمی قابل ترجمه و مورد تایید وزارت علوم, تحقیقات و فناوری دریافت می‌کنند.
درک فرایند و مراحل مختلف رشد زبان از موضوعاتی است که همواره مورد توجه زبان­شناسان بوده است. فراگیری زبان چه در شکل هنجار و چه در شکل ناهنجار آن که به صورت انواع اختلال‌های زبانی خودنمایی می‌کند، از موضوعاتی است که زبان‌شناسی را با سایر حیطه‌های علوم انسانی چون روان‌شناسی و مطالعات و مداخله‌های بالینی پیوند می‌زند. آنچه در بررسی مراحل رشد زبان از بیشترین اهمیت برخوردار است، گردآوری داده‌های مناسب به عنوان زیربنای تحلیل‌های زبان­شناختی است. از جمله روش‌های رایج در گردآوری داده در این حیطه استفاده از انواع آزمون‌های زبان‌شناختی است که هر یک به طور خاص جنبه‌ای از ویژگی‌های زبان انسان را مورد توجه قرار می‌دهند. از جملهٔ این آزمون‌ها که در این کارگاه معرفی و مورد بررسی قرار می‌گیرند می‌توان به آزمون رشد زبان، آزمون آگاهی واجی، آزمون زبان‌پریشی و آزمون نارساخوانی اشاره کرد. همچنین شیوه‌هایی چون بررسی رشد طولی زبان، تولید داستان و بازگویی داستان، بررسی واژگان ادراکی و بیانی با معرفی و بررسی طرح واژگان پایهٔ زبان فارسی، بررسی رشد دستور و بررسی رشد گفتمان نیز در این کارگاه مورد توجه قرار می‌گیرند.
هزینه ثبت نام: 800.000 ریال
همکاران پژوهشگاه، دانشجویان و اعضای هیات علمی: 600.000 ریال
شماره حساب 5109789213
کد شناسه واریز 99000808181
بانک ملت (شعبه سرچشمه کد64394) به نام درآمدهای اختصاصی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
علاقمندان به شرکت در دوره می‌توانند با شماره تلفن 88624485-021 تماس بگیرند یا به نشانی workshop.ihcs@gmail.com مراجعه کنند.

نظرات