• ۲۹ امرداد ۱۳۹۹

  شهر مجازی علم ایران در پنجمین نشست‌ ایده‌پردازی علم و جامعه

  پنجمین نشست از مجموعه نشست های ایده پردازی «علم و جامعه» پژوهشکده با عنوان «از آموزش عالی کلاسیک به آموزش عالی الکترونیکی» با هدف گفت‌وگو درباره اقتضائات این گذر بر اساس تحولات جهانی و نیازهای داخلی، روز چهارشنبه ۲۹ مردادماه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۳۰ برگزار می شود.

  در این نشست که به صورت مجازی برگزار می شود، دکتر سید سعید رضا عاملی و دکتر یونس شکرخواه در خصوص شهر مجازی علم ایران برای کارشناسان و مدیران دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور و علاقه‌مندان این حوزه سخنرانی می‌کند.

  علاقه‌مندان می‌توانند از طریق نشانی b2n.ir/iscs در این نشست‌ مجازی شرکت کنند.

  گفتنی است این نشست ‌از صفحه اینستاگرام پژوهشکده به نشانی www.instagram.com/iscs.ac.ir و سایت پژوهشکده  به‌صورت زنده پخش خواهد شد.

  ادامه مطلب
 • ۲۷ امرداد ۱۳۹۹

  چهارمین نشست‌ «از آموزش عالی کلاسیک به آموزش عالی الکترونیکی»

  چهارمین نشست‌ «از آموزش عالی کلاسیک به آموزش عالی الکترونیکی» چهارمین نشست «از آموزش عالی کلاسیک به آموزش عالی الکترونیکی» با هدف گفت‌وگو درباره اقتضائات این گذر بر اساس تحولات جهانی و نیازهای داخلی، روز سه شنبه ۲۸ مردادماه از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۳۰ برگزار می شود.

  در این نشست که به صورت مجازی برگزار می شود، دکتر هادی خانیکی و دکتر سید حسین سراج‌زاده در خصوص ویژگی ها و اقتضائات گذر فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی برای کارشناسان و مدیران فرهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور و علاقه‌مندان این حوزه سخنرانی می‌کنند.

  علاقه‌مندان می‌توانند از طریق نشانی b2n.ir/iscs در این نشست‌ مجازی شرکت کنند.

  گفتنی است این نشست ‌از صفحه اینستاگرام پژوهشکده به نشانی www.instagram.com/iscs.ac.ir و سایت پژوهشکده به‌صورت زنده پخش خواهد شد.

  ادامه مطلب
 • ۱۴ تیر ۱۳۹۹

  اطلاعیه تمدید عضویت برای مشارکت در انتخابات آتی هیئت مدیره انجمن

  اعضای محترم انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات

  با سلام و آرزوی سلامتی

  با توجه به همه‌گیری ویروس کووید 19 و کاهش فعالیت‌های حضوری و توسعه فعالیت‌های مجازی انجمن، به آگاهی می‌رساند نظر به در پیش بودن مجمع عمومی و انتخابات هیئت مدیره انجمن در ابتدای ترم تحصیلی آتی، اعضای محترم برای شرکت در انتخابات می‌بایست نسبت به تمدید عضویت خود اقدام نمایند که درگاه الکترونیکی پرداخت حق عضویت انجمن به نشانیhttps://idpay.ir/iaocsc/shop، این امکان را فراهم آورده است.

  بنابراین خواهشمندیم برای مشارکت بیشینه اعضای محترم در انتخابات هیئت مدیره، این امر مورد توجه اعضای محترم قرار گیرد.

   

  با احترام

  هیئت مدیره انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات

  ادامه مطلب
 • ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

  برگزاری همایش ملی "اخلاق و فرهنگ شهرنشینی" به زمستان سال جاری (1399) موکول می­ گردد

  اطلاعیه مهم

  باتشکر صمیمانه از شما عزیزان و استادان، پژوهشگران، دانش­وران و دانشجویان ارجمند که در فراهم­آوری مقدمات همایش ملی “اخلاق و فرهنگ شهرنشینی” با عنوان یک واقعه علمی  همکاری قابل ستایش انجام داشته اید

  باتوجه به شرایط اخیر و جاری جامعه در اثر فراگیر شدن ویروس کووید 19  و با آرزوی سلامتی همه انسانها و بویژه هموطنان گرامی ، تصمیماتی که توسط شورای سیاستگذاری و علمی همایش اتخاذ گردیده  است جهت استحضار و استمرار همکاری­های ارزشمند تان اعلام می­گردد:

  1- برگزاری همایش به زمستان سال جاری (1399) موکول می­گردد

  2- با عنایت به شرایط ویژه و لزوم مراقبت­های بهداشتی، همایش به صورت غیرحضوری و مجازی برگزار می­گردد.( البته  به هنگام ارائه مقالات و سخنرانی­ها در فضای مجازی ممکن است برحسب شرایط تعداد محدودی شرکت کننده حضوری داشته باشند.)

  3- باتوجه به پیامدهای اجتماعی ناشی از بروز سوانح و بلایا به ویژه ویروس کووید 19 شورای سیاستگذاری و علمی درخواست دارند مطابق اصلاحات انجام شده در محورهای همایش مشارکت­کنندگان گرامی و متناسب با هرمحور درصورت تمایل  مقاله­ای در حوزه کرونا برای همایش در نظر گرفته و ارائه فرمایند .

  4- فرصت دریافت چکیده مقالات مجددا تا 31 تیر تمدید شده و همچنین برای ارسال مقالات کامل همراهان گرامی تا 31 شهریور ماه 1399 فرصت خواهند داشت.

  5- جزئیات مربوط به نحوه برگزاری همایش بصورت مجازی در اطلاعیه­ های بعدی به استحضار عزیزان خواهد رسید.

  6- محورها و موضوعات همایش مجددا با اضافه شدن موضوع کرونا به عنوان یک “مسئله اجتماعی” اعلام و انتظار دارد جامعه علمی و پژوهشی کشور و عزیزان همراه در این زمینه بصورت فعال دست اندرکاران همایش  رادر قالب تولید محتوا حمایت نمایند.

                                                                                            

   

                                                                                                            با تشکر

                                                                                                           میرطاهر موسوی

                                                                                        دبیر علمی همایش ملی اخلاق و فرهنگ شهرنشینی

  محورهای همایش:

  شهرنشینی و جنسیت: نقش زنان در ارتقاء فرهنگ(و اخلاق)شهرنشینی، زنان (حقوق و تکالیف شهروندی)، زنان حاشیه ای در متن اجتماعی شهرها، زنان و امنیت شهری، حوادث و بلایا و به ویژه کرونا و نقش زنان در مدیریت و کنترل آن، پیامدهای حوادث و بلایا و به ویژه کرونا در میان زنان و…..

  شهرنشینی وخانواده: گسترش شهرنشینی و تغییر کارکردهای خانواده(فرصت یا تهدید)، خانواده و زندگی شهری و سبک زندگی، تاثیر نهاد خانواده بر اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، موانع شخصیتی(و سنتی) ایرانیان در شکل گیری اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، تاثیرات ناشی از سوانح و بلایا به ویژه کرونا در میان خانواده های شهر نشین (بویژه کودکان و زنان)، ،رابطه اخلاق و فرهنگ شهرنشینی با توسعه یافتگی میان کودکان و نوجوانان و….

  شهرنشینی و اقتصاد شهری: توسعه اقتصاد شهری و پیامدهای آن، توسعه اقتصادی؛ فقر شهری و پیامدهای زیست محیطی آن، موانع اقتصادی در شکل گیری اخلاق و فرهنگ شهرنشینی؛ (فقر و نابرابری و آسیب های اخلاقی و اجتماعی)، پیامدهای حوادث و بلایا و به ویژه کرونا در زمینه اقتصاد شهری و….

  شهرنشینی، فضای شهری و زیبایی شناسی: هویت اجتماعی-(تاریخی و)فرهنگی در شهرسازی و معماری ایران، جایگاه هنر در بهبود کیفیت زیست شهری، بازتاب حوادث و بلایا و به ویژه کرونا بر سازمان فضای شهری و……..

  شهرنشینی و مدیریت شهری: نقش ساختار و مدیریت شهری درتوسعه اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، حق بر شهر؛ نابرابری و عدالت شهری، موانع سیاسی و اجتماعی در شکل گیری اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، (نقش شهرنشینی و شورای شهر در تقویت فرهنگ دموکراسی)، (رابطه شهرنشینی و مدیریت شهری با قانونمداری و فرهنگ کار جمعی)، نقش مدیریت  شهری دربروز حوادث و بلایا و به ویژه کرونا و…..

  شهرنشینی، مشکلات و آسیبهای اجتماعی: شرایط آنومیک(اغتشاش ارزشها) در زندگی شهری و اخلاق در ایران، آسیبهای ناشی از حاشیه نشینی و اسکان غیر رسمی گسترده جمعیت در شهرها، نقص زیرساخت ها، بروز و ظهور انواع آسیب ها، قانون گریزی و پیامدهای عینی آن بر اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، پیامدهای آسیب شناختی در حوادث و بلایا و به ویژه کرونا و….

  شهرنشینی و تحولات تاریخی شهرها: روند تحولات شهرنشینی در ادوار تاریخی ایران(سطح بندی شهرها برحسب قدیمی،سنتی و مدرن و قواعد اخلاق شهرنشینی درآنها)، روند تحول تاریخی نظام شهری و توزیع فضایی جمعیت، پدیده شهر-روستا و پیامدهای ناشی از آن و…

  شهرنشینی، اخلاق و رفتار شهروندی: روند شکل گیری نظام شهروندی در ایران، ارتقاء فرهنگ شهروندی و گسترش عرصه عمومی لازمه شهرنشینی نوین، سرمایه اجتماعی و کاربردهای عینی آن در اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، تاثیر ارزشها کاذب و آفت های دینی در اخلاق و رفتار شهرنشینی ،  پیامدهای حوادث و بلایا و به ویژه کرونا در تغییرات رفتاری شهروندان و…..

  شهرنشینی و مدرنیته: مدرنیته و تحول کالبدی-فضایی شهرها، پیامدهای مدرنیته ناقص بر اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، اخلاق و فرهنگ شهرنشینی و زیست اخلاقی (باتاکید بر ((زندگی در مجتمع  های مسکونی))، گذر، محله، اجتماعات، زیست آرام و گذران اوقات فراغت، جهانی شدن و تاثیر آن بر اخلاق و فرهنگ شهرنشینی و …).

  شهرنشینی، محیط زیست و پایداری شهری: توسعه شهری، رشد جمعیت و اثرات زیست محیطی ناشی از آن، (اخلاق و فرهنگ شهر نشینی، و آلودگی هوای کلان شهرها)، (…ترافیک شهری، اخلاق و رعایت مقررات)، (…مصرف زدگی، زباله و پسماند)، الگوهای توسعه پایدار و محیط زیست شهری(مصرف انرژی، منابع طبیعی، تغییر اقلیم و مسئولیت اجتماعی)، بازتاب حوادث و بلایا و به ویژه کرونا در محیط زیست،  زیست شهری و پایداری شهری و….

  ارائه راهکارها و الگوی کارآمد اخلاق و فرهنگ شهرنشینی: شهرنشینی شتابان ،ایران در میانه چالش شهرنشینی بدون شهرگرایی(فقدان تئوری)، آینده نگری و ارائه راهبردها و پیشنهادهای اجرایی جهت ارتقاء اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، ارائه راهکارهای کارآمد در حوزه اخلاق و فرهنگ شهرنشینی به هنگام بروز بحران و پسا بحران مربوط حوادث و بلایا و به ویژه کرونا و….

  شهرنشینی، فناوری و رسانه ها: بهره گیری مناسب ازفناوری اطلاعات و نقش آن در اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، ارزیابی نقش رسانه ها و سوادرسانه ایی در آموزش اخلاق و فرهنگ شهرنشینی، نقش فناوری و رسانه ها در مدیریت و کاهش حوادث و بلایا به ویژه کرونا و….

  سایر موضوع های مرتبط با محورهای همایش.

  یاداوری : یکی ازاهداف اصلی همایش توجه به جنبه توسعه ای – کاربردی در فراهم اوری مقالات توسط پژوهشگران ارجمند و شناخت ابعاد ،مولفه هاو شاخص های اخلاق و فرهنگ شهرنشینی و همچنین آینده نگری دراین زمینه خواهدبود

  ادامه مطلب
 • ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

  یادبود دومین سالگرد درگذشت و نکوداشت استاد دکتر سیدمحمد امین قانعی‌رادت برگزار می شود

  مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با مشارکت انجمن جامعه‌شناسی ایران، انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات و انجمن ترویج علم ایران برگزار می‌کند:
  یادبود دومین سالگرد درگذشت و نکوداشت استاد دکتر سیدمحمد امین قانعی‌راد
  🔺دغدغه‌های یک جامعه‌شناس مردم‌‎مدار
  زمان: یکشنبه 1 تیرماه 1399 ساعت 10 صبح
  ▫️با حضور: دکتر وحید احمدی، دکتر پرویز اجلالی، دکتر سوسن باستانی، دکتر علی پایا، دکتر هادی خانیکی، دکتر غلامرضا ذاکر صالحی، دکتر سیدحسین سراج زاده، عرفان قانعی‌راد
  ادامه مطلب
 • ۲۶ خرداد ۱۳۹۹

  وبینار صلح جنسیتی در ایران؛ ساختارها و ابعاد فرهنگی خشونت خانوادگی برگزار می شود

  کمیته صلح و زنان انجمن علمی مطالعات صلح ایران و موسسه منشور فرهنگ صلح  و گروه ارتباطات صلح انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات و گروه جنسیت و زنان انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می‌نمایند

  وبینار صلح جنسیتی در ایران؛ ساختارها و ابعاد فرهنگی خشونت خانوادگی

  🔹سخنران: دکتر افسر افشاری نادری
  ( دکترای مدیریت امور فرهنگی و مدیر گروه جنسیت و زنان انجمن جامعه شناسی ایران)

  زمان: سه شنبه، 27 خرداد ۱۳۹۹، ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰

  ظرفیت محدود، با ارایه گواهی الکترونیک

  ⏲رزرو مشارکت و پیام به اسکایپ: mahan7000

  @Peacecommunication

  ارتباطات صلح (https://t.me/Peacecommunication)

  ادامه مطلب
 • ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

  نشست ماهانه معلمان و علاقه مندان«فلسفه برای کودکان »برگزار می شود

  گروه  مطالعات کودکی انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات  برگزار می کند.

  نشست ماهانه معلمان و علاقه مندان” فلسفه برای کودکان “

  رونمایی از لوگوی گروه « مطالعات کودکی»

  با حضور دکتر هادی خانیکی 

  زمان :  سه شنبه 29 بهمن ماه 98 ساعت 15 الی 17

  مکان:  پل نصر(گیشا)، جنب دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیم طبقه اول،سالن کنفرانس انجمن ها

  ادامه مطلب
 • ۲۶ بهمن ۱۳۹۸

  تاب آوری سکونتگاه های شهری برگزار می شود

  گروه علمی تخصصی ارتباطات صلح انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات  با همکاری مرکز ارتباطات بین الملل شهرداری تهران و گروه آینده پژوهشی انجمن جامعه شناسی ایران برگزار می کند.

  تاب آوری  سکونتگاه های شهری

  با حضور:

   محمد درویش ( رئیس کمیته محیط زیست  در کرسی سلامت احتماعی یونسکو)

  افسر افشار نادری( مدیر گروه ارتباطات صلح و مدیر سیاست گذاری  فرهنگی انجمن )

  زمان : 6 اسفند ماه 98 ساعت 17 الی 19

  مکان: تهران، خیابان جلال آل احمد، جنب پل گیشا، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیم طبقه اول، سالن کنفرانس انجمن ها

  ادامه مطلب
 • ۲۶ بهمن ۱۳۹۸

  سمینار پیامدهای روانی اجتماعی سیل ایران برگزار می شود

  «کمیته بهداشت روان و سلامت » کارگروه اجتماعی، فرهنگی و رسانه ی هیات ویژه گزارش ملی سیلاب ها با همکاری  انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات و سایر انجمن های علمی  برگزار می کند:

  سمینار پیامدهای روانی اجتماعی سیل ایران

   

  زمان: چهارشنبه 30 بهمن 98 ساعت 8/30 صبح تا 12/30

  مکان: بزرگراه جلال ال احمد، جنب بیمارستان شریعتی، دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، نیم طبقه دوم، تالار گفتگو

  تلفن دبیرخانه: 88223292

  برنامه سمینار:

  برنامه سیمنار پیامدهیا روانی سیل

  ادامه مطلب