۸ خرداد ۱۳۹۶

گزارش نشست " دغدغه جایگاه: تمایز طلبی در شهر تهران "

نوخریداران شمال شهر و دغدغه جایگاه

«دغدغه جایگاه» اصلی ترین دلیل مورد توجه نو خریدارانی است که طی ده سال سال اخیر اقدام به خرید خانه در منطقه یک تهران کرده اند. دغدغه ای که در کنار دلایل دیگری چون هوای بهتر، امکان تحصیل بهتر برای فرزندان و بهره مندی از حریم خصوصی و امنیت بیشتر … به عنوان انگیزه اصلی این تحرک جغرافیایی برای آن ها به شمار می رود.

در نشستی که با عنوان «دغدغه جایگاه: تمایز طلبی در شهر تهران» توسط گروه شهر و زندگی روزمره انجمن مطالعات فرهنگی و ارتباطات برگزار شد محمود شهابی عضو هیآت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: «تحقیق ما حول این سوال شکل گرفته که تا چه اندازه ساکنان شهر تهران میل به تمایزطلبی دارند و در چه مناطقی این میل بیشتر دیده می شود.»

شهابی با توضیح این نکته که تحقیق خود را بر اساس مصاحبه عمیق با تعداد سی نفر از نوخریداران منطقه یک تهران مفصل بندی کرده است ادامه داد: «یکی از اهداف اصلی ما در انجام این تحقیق مطالعه این نکته بوده که ببینیم در مناطق مختلف تهران و خصوصا منطقه یک معیار انتخاب محل سکونت چیست و ساکنان چگونه بر اساس همین الگوهای تمایز طلبی الگوی سکنی گزینی خود را انتخاب می کنند.»

او در ادامه گفت: « گزارش مربوط به عنوان این نشست بخشی از یک برنامه کلان پژوهشی است که به مرز بندی های فرهنگی و ترددهای فرهنگی پرداخته و این بحث را مورد بررسی قرار می دهد که آیا ساکنین شهر تهران از فخر فروشی فرهنگی به سمت همه چیز خواهی جهان وطنانه حرکت می کنند؟ خاصیتی که در چهار محور طبقاتی، قومیتی، جنسیتی و مذهبی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.»

استاد گروه مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه گفت: « سوال دیگری که در این باره مطرح می شود این است که  الگوی مصرف مسکن در تهران خصوصا در منطقه یک، از منظر مطالعات فرهنگی چه معانی و دلالت های اجتماعی فرهنگی دارد؟ در پاسخ به این سوال داده های این تحقیق نشان دادند که دو دیدگاه در این خصوص وجود دارد. اولی دیدگاهی است با عنوان طرد اجتماعی که نشان می دهد تهران با وجود ظاهر آرامش، دارای دیوارهای نامرئی از کنار گذاری و تحقیر است. اما دیدگاه دوم که با عنوان همه چیز خواری شناخته می شود به این نکته اشاره می کند که الگوی ذائقه طبقه بالا بر اساس الگوی طبقه پایین شکل می گیرد و طبقه بالا خودش را به طبقه پایین نزدیک می کند.»

او در ادامه گفت : «بر اساس نتایج این تحقیق مشخص شد که  «دغدغه جایگاه» به عنوان پدیده ای مرکزی در خرید منزل مسکونی مورد توجه نو خریداران منطقه یک تهران است. در واقع قرار گرفتن در مجاورت ساکنین قدیمی منطقه یک و همچنین تاثیر پذیری از اصالت و فرهنگ آنان به عنوان مهمترین دلایل و البته دلایلی همچون هوای بهتر، امکان تحصیل بهتر برای فرزندان، بهره مندی از حریم خصوصی و امنیت نیز از دیگر دلایل این انتخاب به نظر می آید. البته نکته اینجاست که مجموعه دوم این دلایل بیشتر شبیه پوششی زیبا برای انگیزه اصلی که همان تمایز طلبی بود عمل می کردند.»

شهابی همچنین به این نکته اشاره کرد که فرار از مفاهیمی چون شهرستانی یا پایین شهری از مهمترین دلایل این تغییر مکان سکونت به شمار می رود. او با بیان این مقدمه توضیح داد که : «با توجه به نتایج به دست آمده در این تحقیق می توان نوخریداران منازل مسکونی در شمال شهر تهران را به سه دسته تقسیم کرد. دسته اول نوخریدارانی هستند که پس از جابجایی ارتباط خود با محله قبلی را کاملا قطع کرده و برای کسب هویت محله ای جدید تلاش می کنند. دسته دوم که می توان آنها را «نوخریدران غریبه» نامید کسانی هستند که ارتباط خود با هویت های محله ای سابق را حفظ می کنند و در برقراری ارتباط با هویت محله جدید عاجزند و از لحاظ هویتی خود را همچنان جنوب شهری می دانند. اما دسته سوم گروهی هستند که ما آنها را نوخریداران سازگار نامیده ایم. این افراد کسانی هستند که از قدرت انطباق بالایی برخوردارند و به معاشرت با همسایگان قدیمی و فعلی می پردازند، این گروه اهل یادگیری، سازگاری و انطباق هستند و از لحاظ هویتی نیز خود را با هر دو سو تطبیق می دهند.»

این جلسه روز بیستم اردیبهشت در سالن کنفرانس انجمن ها واقع در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.

 

کلمات کلیدی:

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Rocky:
۱۳۹۶/۰۳/۱۸ ۱۲:۳۶:۵۸
Zo, alles gelezen en bekeken!Bryce is wel erg mooi om te zien, net als monument valley! Zeker met zonsop- of ondergang.De modderpoelen en zwavelputten uit Yellowstone herken ik wel (maar dan uit NiluZ-weeeand), ik ruik ze ook weer als ik de beschrijving lees.Ik mis wel foto’s van eten. ;-)