۴ اسفند ۱۳۹۷

گزارش نشست «پویش دوچرخه سواری»

نشست پویش دوچرخه سواری با تمرکز بر خاطرات اولین بانوی دوچرخه سوار ایرانی و مسلمان، توسط گروه ارتباطات صلح انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات روز سه شنبه ۳۰ بهمن 97 ساعت 15 تا 17 نشستی با حضور خانم پوپه مهدوی نادر، دکتر افسر افشاری نادری مدیر گروه ارتباطات صلح انجمن و جمعی از مخاطبان برگزار گردید.

پوپه مهدوی نادر، سالها پیش، هنگامی که کودک بوده، آرزو داشته وقتی بزرگ شد، جهانگرد شود و سرزمین ها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد. آرزوی دیگر او این بود که پرورشگاهی در طبقه پایین خانه اش داشته باشد و بچه های یتیم را مثل بچه  های خود بزرگ کند. لذا وقتی بزرگتر می شود خواسته خود را با استادش آقای شهریار روحانی که عمر خود را صرف خدمت به عیال خدا نموده بودند، مطرح کرده و ایشان پوپه را متقاعد می کند که اگر کاری را که خواهان آن است انجام ندهد تمام عمر حسرت این امر را خواهد خورد.

پس با مشورت با ایشان کمتر از نیم ساعت عزم سفر کرده و مسیر سفر را روی یک نقشه قدیمی مشخص کرده و شعار و هدف های سفر را طوری انتخاب می کند که در راستای اهداف زندگی اش باشد. پس با شعار عشق، دوستی و صلح جهانی سفر خود را در تاریخ ۱۳۸۲/۱/۱ با یک دوچرخه و کوله پشتی و فقط ۴۵۰ دلار قرضی آغاز می کند..

مسیر سفر ایشان از ایران به ایتالیا، فرانسه، انگلستان، ایالات متحده امریکا، عربستان سعودی، هند، نپال، تبت، چین و کره جنوبی بوده و در تاریخ ۱۳۸۳/۵/۴ با دست پر از هر آنچه که آرزو داشته به ایران باز می گردد.

ایشان اولین زن جهانگرد ایرانی و مسلمان است که سفری منحصر بفرد را به انجام رسانده  است در این سفر ایشان در اولین فستیوال صلح جوانان در کشور کره جنوبی (تیرماه ۱۳۸۳)، به عنوان مهمان افتخاری سازمان بین المللی«یونسکو» و اتحادیه بین المللی «اقامتگاه جوانان» بوده و به عنوان یکی از سه چهره صلح در «فستیوال بین المللی صلح جوانان» در کشور کره جنوبی انتخاب و معرفی می گردد. در این سفر ایشان ۸۰۰۰ کیلومتر مسیر را با دوچرخه طی کرده و باقی آن، با کوله پشتی پیاده بوده است.

پوپه در ضمن به عنوان یک کوهنورد حرفه ای به قله ۵۵۴۵ متری کالاپاتار در ارتفاعات هیمالیا – کشور نپال صعود می کند.

در عین اینکه پوپه به مشکلات سفر به طور مفصل اشاره می کند اما از اینکه در این سفر به اهداف خود که :

  1. جمع آوری حمایت مالی برای کودکان یتیم و خانواده های کم توان؛
  2. گفتمان عملی با جوانان کشورهای مسیر و آشنایی با فرهنگ اقوام و ملل مختلف جهان

و بازتاب آن برای جوانان ایران؛

  1. دیدن نشانه های خداوند در جهان هستی؛ رسیده است.

پوپه وقتی به ایران باز می گردد با خبرنگاران و دوربین های متعدد و جمعیت زیادی که در سالن انتظار، به استقبال او آمده بودند، روبرو می گردد.

در حال حاضر موسسه ای که پوپه برای کودکان یتیم تاسیس کرده است شعبات مختلف دارد.

پوپه در تدارک سفر دیگری در ابتدای سال ۹۸ به دور دنیاست که در این سفر به معرفی صنایع دستی ایران بپردازد و برای کسانی که در نقاط محروم در ایران به تولید صنایع دستی اشتغال دارند، مثمر ثمر واقع گردد.

پوپه اهل ایران است، آرمانش صلح است و با همه وجود در برقراری آن تلاش خواهد کرد.

این نشست پس از پرسش و پاسخ در ساعت ۱۷ به پایان رسید.

IMG-20190223-WA0040

کلمات کلیدی:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *