۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

گزارش همایش «خلیج فارس در قرن ۲۱»

آنچه در ” خلیج فارس در قرن 21″ در دانشگاه آزاد قشم  گذشت

یک باستان شناس و رئیس اداره میراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد قشم گفت: خلیج فارس و جزیره قشم جزو یکی از قدیمی ترین مناطق و سکونتگاه‌های روی کره زمین بوده و آثار بدست آمده از اقصی نقاط آن، حکایت از پیشینه کهن این خطه دارد.

به گزارش ایسنا، عبدالرضا دشتی زاده در نشست علمی تخصصی “خلیج‌فارس در قرن ۲۱” بیان کرد: جزیره قشم متعلق به یک گسل از منطقه زاگرس بوده و آثاربدست آمده از منطقه بام قشم که بیش از ۲۰۰ ابزار دست ساز از آن کشف شده نشان از این پیشینه کهن دارد.

وی اضافه کرد: آثار تاریخی بدست آمده در اقصی نقاط خلیج فارس، نشان از تمدنی کهن با غنای فرهنگی، تاریخی و اقتصادی دارد که با تبادلات تجاری با نقاط دوردست جهان درهم آمیخته است.

همچنین استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران گفت: تمام گفته‌های سخنرانان قابل قبول و قابل ستایش است اما در تمام مسائل گفته شده بدون امنیت خلیج فارس تحت شعاع قرار می‌گیرند.

ابومحمد عسگرخانی اضافه کرد: بنابراین آن چه که در درجه اول مهم بوده، امنیت است. اگر دقت کنیم ما مثلثی تشکیل دادیم که یک زاویه آن فرهنگ، زاویه دیگر اقتصاد و زاویه سوم امنیت است. این مثلث قائم الزاویه است و زاویه قائمه آن امنیت نام دارد. در نتیجه پاسداری از خلیج فارس و هرمزگان در درجه اول باید امنیتی باشد. به همین دلیل پیشنهاد کردم که در خصوص ناتوی عربی سخن بگویم.

وی با بیان اینکه ناتوی عربی نام مستعاری است که برای مقابله با ایران در منطقه گذاشته شده است و در کنار این که یک نوع رژیم امنیتی را ایجاد خواهند کرد، بسیج سیاسی نیز تشکیل خواهد شد، خاطرنشان کرد: این هم بخشی از استراتژی‌های ایالات متحده آمریکا برای نظام جمهوری اسلامی ایران و به طور کلی حتی برای ایران و فراتر نظام است.

عسگرخانی با اشاره به اینکه در کنار تمام این گفته‌ها فرهنگ را نیز نشانه رفته اند، اظهار کرد: به عنوان مثال سند ۲۰۳۰، رسانه‌های گروهی که از خارج از کشور به صورت شبانه روزی علیه ایران تبلیغ می‌کنند در کنار آن اقتصاد و در زاویه اقتصاد شاهد این هستیم که تحریم‌های علیه ایران را محکم‌تر و اف ای تی اف تدوین شد و حتی توانستند در مجلس ایران نیز آن را تصویب کنند و در کنار آن تحریم همه جانبه سپاه را نیز انجام دادند.

استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: اگر دقت کنید متوجه خواهید شد که محورهای همه این موارد با یکدیگر مرتبط است. محورهایی که در اف ای تی اف است با سه محور پولشویی، تروریزم و سلاح‌های کشتار جمعی و این سه محور با برجام ارتباط برقرار می‌کند، بنابراین می‌توان گفت برجام امنیت را نشانه رفته است.

وی ادامه داد: مانند شبکه‌های شبه تار عنکبوت در درجه اول امنیت، در درجه دوم اقتصاد و در درجه سوم فرهنگ را نشانه رفته اند و اتفاقاً هر سه را همزمان شروع کرده اند. ایجاد ناتوی عربی دقیقاً برای تکمیل این پازل است. برجام به عنوان یک رژیم است و هر رژیمی اصولی دارد، هر رژیمی رفتار و قواعدی و رویه‌های تصمیم گیری دارد. تمام این موارد که نام آن را با عنوان قوانین نرم یاد می‌کنم، همگی دارای اصول هستند.

عسگرخانی با اشاره به اینکه تمام برنامه‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده آمریکا برای پایین آوردن امنیت کشور بوده و در درجه اول که سپاه و بسیج کشور را که ستون فقرات نظام هستند، به چالش می‌کشد، عنوان کرد: در داخل کشور نیز عده‌ای بوده اند که چراغ سبز نشان داده و باعث تضعیف ایران شده اند؛ نمی‌خواهم بگویم خطر ناتوی عربی بسیار زیاد است چرا که ناتو خود با مشکلات عظیمی مواجه است.

وی در پایان گفت: اهداف ناتوی عربی در درجه اول برای اضمحلال و تضعیف سپاه است. قوه مقننه غافل از این شده و قوه مجریه در طول ۶ سال گذشته توانسته است تهدیدهای را به خوبی ارزیابی و لمس کند.

unnamed (1) unnamed

 

کلمات کلیدی:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *